Odpovědi na nejčastější dotazy

Kvalita dřeva u palubek

Palubky se standardně vyrábějí ve třech jakostních třídách A, B a C.

Jakostní třída dřeva A/B u palubek znamená – dřevo je kvalitní, bez mechanického poškození a bez vypadlých suků.

Jakostní třída dřeva C u palubek označuje – mohou být drobné mechanické poškození dřeva, občasně vypadlé suky, povrchová úprava palubek této jakostní třídy je stejná jako u palubek jakostní třídy A/B.

Palubky vhodné pro dřevěné podbití krovů

Pro dřevěné palubkové podbití krovů je vhodné použít palubky v rozmezí tlouštěk 12,5-19mm. Pro běžné dřevěné palubkové podbití krovů v okolí Prahy stačí tloušťka 12,5mm.

Čím je palubka více namáhána vlivem vody a slunce (návětrná strana) tím je dřevo náchylnější ke kroucení a poškození. Pro podbití krovů v náročných klimatických podmínkách (např. na horách) je vhodné použít palubky o síle dřeva 15mm až 19mm.

Použití palubek jakostní třídy C

Obkladové palubky jakostní třídy dřeva C se běžně používají na dřevěné podbití, na dřevěné obložení chat, a obložení méně náročných dřevostaveb. Podlahové palubky C kvality dřeva jsou vhodné do chat, na podlahy půd, patra do bytů a podobně.

Výhody dřeva ze severského smrku

Palubky ze dřeva severského smrku mají vyšší hustotu dřeva, výraznější kresbu, vyšší podíl pryskyřice, menší suky. Severské smrky vyrůstají v drsných klimatických podmínkách severní Evropy a v důsledku toho je růst smrků pomalý. To dodává jejich dřevu specifické vlastnosti.

Rozdíl mezi smrkem a borovicí u palubek, řeziva a krovů

Stavební řezivo vyrobené z borovice má výraznější kresbu, je těžší a křehčí než řezivo smrkové. Řezivo vyrobené z borovice má je ale trvanlivější pro vyšší podíl pryskyřice.

Palubky vhodné pro obklady saun

Pro dřevěné obklady saun se používají speciální saunové palubky ze dřevin termosmrk, olše, hemlock a abashi. Tyto palubky jsou teplotně a vodě odolné a vyhovují náročným klimatickým podmínkám v saunách.

Krovy na míru

Vyrábíme krovy na míru - podle rozpisu dřevěných prvků krovu nařežeme a dodáme zákazníkům stavební řezivo na míru, v délkách zaokrouhlených na 0,5m včetně střešních latí. Podle potřeby je možno si přiobjednat impregnaci dřeva.

Dodací lhůta dřevěných prvků vyráběných na zakázku

Běžná dodací lhůta krovů vyráběných na zakázku je 10 dnů.

Objednání dopravy

Krovy dodáváme zákazníkům převážně přímo na stavbu. Cenu krovu Vám spočítáme fco stavba (= včetně dopravy na místo).

Kontaktní informace

Dřevoobchod LITAVA v. o. s.
Ždánská 906
Bučovice
685 01
Česká republika
IČ:
07555385
DIČ
CZ07555385